You need to enable JavaScript to run this app.
 نمونه‌ای از تبلیغات محیطی

" تبلیغات محیطی چیست " و چه تاثیری روی فروش داره؟

تبلیغات محیطی به انگلیسی Out-of-Home Advertising) OOH) یکی از قدیمی‌ترین انواع تبلیغات در دنیاست. خیلی از مردم وقتی به این نوع تبلیغات فکر می‌کنن، بلافاصله یاد بیلبوردهای بزرگراه‌ها میفتن. اما این تبلیغات فقط محدود به بیلبوردها نمیشه. ظهور تبلیغات آنلاین باعث شده که خیلی‌ها فکر کنن تبلیغات محیطی دیگه جذاب و موثر نیستن! خیلی از کسب‌وکارها تصور می‌کنن که سایر انواع تبلیغات بازگشت سرمایه بیشتری دارن، اما مسئله به این سادگی نیست. صنعت تبلیغات OOH همچنان به رشد خودش ادامه میده و راهکارهای جدید و خلاقانه‌ای برای هدف قرار دادن مشتری‌ها با پیام‌های بصری جذاب و تاثیرگذار داره.

برای آشنایی با انواع تبلیغات OOH و تاثیر اون بر فروش کسب‌وکارها با ما همراه باشید.

انواع تبلیغات محیطی

انواع تبلیغات محیطی

همون‌طور که قبلا هم گفتیم تصور اکثر مردم اینه که تبلیغات محیطی اسم دیگه تبلیغات در بیلبوردهاست. درسته که بیلبوردها یکی از موثرترین انواع تبلیغات محیطی هستن، اما این تبلیغات انواع موثر دیگری هم داره. برای درک این‌که چه چیزی رو میشه تبلیغات محیطی در نظر گرفت و چه چیزی رو نه، اول به مواردی اشاره می‌کنیم که تبلیغات OOH نیستن:

  • تبلیغات اینترنتی و آنلاین
  • تبلیغات رادیویی و تلویزیونی
  • تبلیغات چاپی و مطبوعاتی

حالا در ادامه با چند نمونه از محبوب‌ترین انواع تبلیغات محیطی آشنا می‌شیم:

  • بیلبوردها
  • پوسترها
  • دیوارنگاری
  • تبلیغات در دیوارهای ایستگاه‌‌ها و بدنه مترو و اتوبوس
  • تابلوهای دیجیتال (Digital signage)

این نوع تبلیغات به کسب‌وکارها کمک می‌کنن تا پیام خودشون رو در طیف گسترده‌ای از رسانه‌های محیطی؛ از بیلبوردهای تبلیغاتی خلاقانه مستقر در خیابان‌های پرتردد گرفته تا پوسترها و تابلوهای تبلیغاتی روی در و دیوار فروشگاه‌ها، استادیوم‌ها، فرودگاه‌ها، ایستگاه‌ها و وسایل حمل‌ونقل عمومی، به مشتری‌های خودشون برسونن.

گوریلا مارکتینگ یک راهکار موثر برای تبلیغات محیطی

گوریلا مارکتینگ یا بازاریابی چریکی یکی از رویکردهای خلاقانه در تبلیغات محیطی به حساب میاد که سعی داره با ویژه و غیرمنتظره کردن پیام کمپین تبلیغاتی، تاثیرگذاری بیشتری داشته باشه. دلیل پیدایش و نام‌گذاری این روش تبلیغاتی هم اینه که کسب‌وکارهای کوچک برای مبارزه تبلیغاتی با کسب‌وکارهای بزرگ نمی‌تونستن از قواعد جنگ کلاسیک پیروی کنن، چرا که در اون صورت شکستشون حتمی بود. اون‌ها مجبور شدن راهکاری برای موفقیت در این جنگ نابرابر پیدا کنن. البته امروزه دیگه فقط کسب‌وکارهای کوچک نیستن که از این تکنیک استفاده می‌کنن، بلکه همه کسب‌وکارها سعی می‌کنن برای استفاده بهینه از طرفیت‌های رسانه‌های تبلیغات محیطی یک ایده خیلی نوآورانه و غیرمنتظره داشته باشن تا با صرف کمترین هزینه ممکن بیشترین میزان تاثیرگذاری رو داشته باشن.

به عنوان مثال یکی از کمپین‌های گوریلا مارکتینگ موفق اخیر، برای سایت‌ ساز ویترینه که با شعار "پاتو بنداز رو پات و بیشتر بفروش" اجرا و محبوب شد.

کمپین گوریلا مارکتینگ سایت ساز ویترین

تبلیغات محیطی چه تاثیری روی افزایش فروش داره؟

افزایش فروش با تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی مثل بقیه روش‌های تبلیغاتی می‌تونه باعث افزایش فروش بشه. اما مکانیزم تاثیرگذاری این نوع تبلیغات کمی متفاوته. برای مثال در تبلیغات محیطی نمیشه خیلی به جزئیات زیادی اشاره کرد، اما چون نسبت به خیلی از روش‌های تبلیغات نمایشی آنلاین بیشتر جلب توجه می‌کنه و میشه از اون برای معرفی عمومی راه‌اندازی محصول یا خدمت جدید استفاده کرد. به‌علاوه اگر تبلیغات محیطی به‌صورت مداوم و با هدف‌گذاری جغرافیایی مناسب انجام بشه، می‌تونه آگاهی از برند رو در میان افراد جامعه افزایش بده و به جذب مشتری‌های جدید، هیجان‌زده کردن مشتریان قدیمی و فعلی و افزایش فروش کمک کنه.

مورد دیگه‌ای که باعث میشه شرکت‌ها هنوز هم حاضر به هزینه‌های سنگین برای تبلیغات محیطی باشن اینه که این نوع تبلیغات برای افزایش اعتماد مشتری‌ها به کسب‌وکارها بسیار مفید و موثرن. چرا که به علت سادگی تخلفات در اینترنت خیلی از مردم هنوز هم به بعضی کانال‌های تبلیغاتی پرهزینه‌تر مثل تبلیغات محیطی و تلویزیونی بیشتر اعتماد دارن. در ادامه با مزایای این نوع تبلیغات بیشتر آشنا می‌شیم.

مزایای تبلیغات محیطی

مزایای تبلیغات محیطی

تا به این‌جای مقاله با تعریف و انواع مختلف تبلیغات محیطی آشنا شدیم و گفتیم که استفاده از این نوع تبلیغات چطوری می‌تونه روی افزایش فروش کسب‌وکارها تاثیرگذار باشه. در این بخش می‌خواهیم برای تکمیل بحث با مزایای عمده تبلیغات محیطی آشنا بشیم.

مقرون به صرفه برای ایجاد آگاهی از برند 

یکی از مهم‌ترین دلایل کسب‌وکارها برای سرمایه‌گذاری در تبلیغات محیطی اینه که این نوع تبلیغات راه بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ای برای دستیابی به مخاطبان گسترده و ایجاد آگاهی از برند به حساب میاد. ممکنه با خودتون فکر کنید ما تو محاسباتمون دچار مشکل شدیم که این حرف رو می‌زنیم اما باید بگیم که اصلا اینطور نیست. صحت این گزاره در مورد تبلیغات رادیو و تلویزیونی که واضحه اما اگر بیلبوردهای گرون‌قیمت رو کنار بذاریم و بعضی از رسانه‌های محیطی خاص رو در نظر بگیریم حتی می‌تونه در مورد بعضی از تبلیغات نمایشی آنلاین هم صدق کنه. درسته که بعضی از انواع تبلیغات محیطی ممکنه خیلی گرون باشن، اما به علت اعتماد بالاتر مردم به تبلیغات محیطی و تاثیرگذاری بالاتر اون، این نوع تبلیغات می‌تونه در حوزه کمپین‌های آگاهی از برند به رسانه‌های اینترنتی هم برتری داشته باشه.

دسترسی گسترده به مخاطبین 

وقتی صحبت از وسعت دسترسی به مخاطبین میشه، شکی نیست که تبلیغات محیطی یکی از بهترین گزینه‌هاست. همه مشتری‌ها کاربر حرفه‌ای اینترنت نیستن و آمارها نشون میده مخاطبین شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی هم رو به کاهشه. به‌علاوه در بسیاری از کشورها استفاده از مسدودکننده‌های تبلیغاتی (اد بلاکرها) خیلی زیاد شده و حتی در کشور خودمون هم خیلی‌ها تبلیغات آنلاین رو آزاردهنده می‌دونن. با این اوصاف میشه گفت که با تمرکز روی هر پلتفرم تبلیغاتی، یک بخشی از جامعه هدف رو از دست خواهیم داد. اما تو این زمینه محدودیت خیلی جدی برای تبلیغات محیطی وجود نداره.

تاثیرگذاری بر افزایش تعامل در کانال‌های بازاریابی دیجیتال

یکی دیگه از مزایای تبلیغات محیطی اینه که می‌تونه عامل محرک تعامل کاربرها در فضای آنلاین هم باشه. به همین دلیل استفاده از انواع تبلیغات محیطی در کنار کمپین‌های دیجیتال نتیجه خوبی داره و نرخ تبدیل اون‌ها رو افزایش میده. مطالعات زیادی وجود دارن که نشون میدن کاربرها اگر قبلاً در معرض تبلیغات محیطی یک کسب‌وکار قرار گرفته باشن، بیشتر روی تبلیغات آنلاین اون کلیک می‌کنن.

هدفگذاری موثر مخاطبین خاص

وقتی صحبت از هدف قرار دادن یک مخاطب خاص میشه، خیلی‌ها تبلیغات دیجیتال رو بهترین راهکار می‌دونن. اما حقیقت اینه که تبلیغات محیطی هم گاهی می‌تونه قابلیت‌های بی‌نظیری برای هدف قرار دادن گروه خاصی از مردم (به ویژه در یک منطقه جغرافیایی خاص) داشته باشه؛ مثل تبلیغات محیطی در مراکز تجاری که مراجعین اون از مشتریان بالقوه ایده‌آل برای کسب‌وکارتون هستن. مثلا می‌تونید از تبلیغات محیطی در داروخانه‌ها برای تبلیغ مکمل‌ها غذایی و لوازم آرایشی و بهداشتی کمک بگیرید.

سخن پایانی

شاید درست باشه که تبلیغات محیطی به‌طور کلی گرون‌تر از خیلی از روش‌های تبلیغاتی هستن، اما این نوع تبلیغات مزایای خاصی داره که نباید بهشون بی‌توجه باشید. در این مقاله با انواع تبلیغات محیطی آشنا شدیم و فهمیدیم که روش‌های مقرون‌به‌صرفه زیادی وجود داره که بتونید از مزایای خاص تبلیغات محیطی هم استفاده کنید. شاید مهم‌ترین مزیت این روش تبلیغات اینه که در اعتمادسازی برای مشتری موثرتر از خیلی رسانه‌های دیجیتال عمل می‌کنه و این عامل می‌تونه تاثیر زیادی روی افزایش تعامل کابرها، جذب مشتری جدید و افزایش فروش کسب‌وکارتون داشته باشه.

کسب‌وکارها در بهترینو ماهانه توسط بیش از ۵ میلیون مشتری دیده می‌شوند